Menu Zamknij

Przeraźliwy obraz świata polityki wyłania się ze stenogramów podsłuchów Beaty Sawickiej.

Dzisiejszy „Fakt” ujawnia fragmenty stenogramów z podsłuchów operacyjnych prowadzonych wobec posłanki BeatySawickiej, które zawarte są w aktach sprawy sądowej, w której została skazana na 3 lata więzienia.

– Ja mówię: „A jak nie przejdę? K…a, gdzie ty mnie wystawiasz? Sam sobie idź”. On: „nie, ty pójdziesz”. Ja mówię: „A jak, k…a, nie przejdę? To mam zagwarantowane stanowisko w administracji rządowej? ” On: „Ha, ha, ha, ha, nie zostawię cię”. I mówię: „Ty będziesz premierem, wicepremierem, jak Gosiewski”. On mówi: „Jak Gosiewski”. A ja tylko proszę: „Ja bym chciała być podsekretarzem stanu” – tak Sawicka relacjonowała agentowi rozmowę ze Schetyną.

Sawicka: Prosiłam Tomka, żeby mi załatwił chłopaków z Pragi.

Agent Tomek: (śmiech)

Agent Marek: No i?

Sawicka: Chciałam się rozliczyć z jednym gościem, który mnie czyści.

Tomek: Trzeba komuś wpierdolić, rozumiesz.

Marek: Grześkowi Schetynie?

Sawicka: Grzesiowi Schetynie.

Marek: Mówisz i masz. Tylko trzeba, żeby nie przesadzili

Sawicka: Zajebiście, zajebiście. Ale wyrafinowany skurwiel. Była konwencja wyborcza. W sobotę miał tą konwencję , bo to ciul jest. I posadził mnie obok siebie. Miałam super przemówienie, bo moim hasłem jest wyborczym, Polska bez głodnych dzieci. Telewizja kręciła moje przemówienie, wszystkich. To posadził mnie ze sobą i najważniejszym człowiekiem na Dolnym Śląsku, marszałkiem sejmiku i cały czas kręciły kamery.

Nie łudźmy się, te dialogi nie stanowią wyjątku. Codziennie tego typu rozmowy toczą się między politykami. Władza to pieniądze, które przyciągają. Jedyne, na co możemy mieć wpływ, to wybór takich polityków, którzy będą  tylko „skubać”, a nie takich, którzy będą nas okradać bez umiaru.
Dlatego tak ważna jest dla demokracji równowaga polityczna i istnienie wolnych mediów – groźba utraty władzy i niezależni dziennikarze to główne mechanizmy ograniczania „kręcenia lodów”. Jesteśmy świadkami sytuacji, gdy obu tych mechanizmów w Polsce brakuje. Miejmy nadzieję, że nie na długo.

Pełny artykuł w „Fakcie” tutaj:
http://www.fakt.pl/Sawicka-do-agenta-Tomka-Trzeba-wpier-Schetynie,artykuly,160716,1.html

(2.06.2012)

1 komentarz

Dodaj komentarz