Menu Zamknij

Oszukana tożsamość. Założyciel podziemnego wydawnictwa „Rytm” Marian Kotarski okazał się majorem SB Marianem Pękalskim. IPN zerwał współpracę z „Rytmem”.

Kilka dni temu doszło do opublikowania sensacyjnego odkrycia w IPN. Historyk Włodzimierz Domagalski odnalazł dowody na to, że szef wydawnictwa „Rytm”, jednego z największych podziemnych wydawnictw z lat 80-tych, to agent SB w stopniu majora, Marian Pękalski.

„Rytm” znajdował się w pierwszej dziesiątce największych podziemnych wydawnictw. Marian Kotarski vel Pękalski został, jak się okazuje, wprowadzony do środowisk opozycyjnych przez agenta SB Sławomira Miastowskiego.

Postać Pękalskiego znana była od dawna, nikt jednak nie wiedział, że podmieniono tożsamość i równolegle, z innym dowodem osobistym, funkcjonował on jako Marian Kotarski, założyciel „Rytmu”. W IPN ocalała przed spaleniem cała jego teczka.

Wydawnictwo „Rytm” istnieje do dzisiaj. Z racji swych podziemnych korzeni i dorobku współpracowało dotąd z wieloma stowarzyszeniami i instytucjami państwowymi, m.in. z IPN.

Jeszcze kilka tygodni temu w Galerii Porczyńskich odbyła się promocja książki Krystyny i Grzegorza Łubczyków „Pamięć II. Polscy uchodźcy na Węgrzech 1939-1945”, w czasie której Marian Kotarski był bohaterem dnia, odbierając liczne gratulacje – napisany z tej okazji list Bronisława Komorowskiego odczytał aktor Olgierd Łukaszewicz.

Wczoraj IPN zerwał współpracę z „Rytmem”.

Wielu działaczy podziemia od dawna uważało, że postać Kotarskiego nie jest czysta. Sądzili jednak, że był donosicielem, tajnym współpracownikiem (TW) – nie przypuszczali, że był on etatowym oficerem SB.

http://niezalezna.pl/29997-w-rytmie-sluzby-bezpieczenstwa?page=1

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/629648,Przez-agenta-Kotarskiego-IPN-zrywa-z-oficyna-RYTM

 

(20.06.2012)

2 komentarze

Dodaj komentarz