Menu Zamknij

Helsińska Fundacja Praw Człowieka woła ONZ o pomoc w sprawie ograniczania wolności zgromadzeń w Polsce.

Na konferencji prasowej, która odbyła się  18 lipca, Helsińska Fundacja Praw Człowieka poinformowała o skierowaniu listu do Specjalnego Sprawozdawcy ONZ d.s. Wolności Zgromadzeń i Stowarzyszeń w związku z uchwalonymi przez Sejm zmianami prawa o zgromadzeniach.

W liście wymienia się negatywne dla demokratycznego systemu zmiany:
– wydłużenie do 6 dni czasu na zgłoszenie zgromadzenia, co spowoduje, że nie będzie można reagować zgromadzeniami na bieżące wydarzenia;
– uniemożliwienie odwołania się do sądu od zakazu zgromadzenia przed terminem zgromadzenia;
– brak uregulowania tzw. zgromadzeń spontanicznych;
– możliwość zakazania zgromadzenia, jeśli „w tym samym miejscu i czasie” zgłoszono inne, a władza uzna, że nie może ich skutecznie oddzielić – co godzi w wolność zgromadzeń, a w szczególności w wolność kontrdemonstracji;
– nałożenie szeregu nowych obowiązków i sankcji karnych na organizatora za niedopilnowanie pokojowego przebiegu zgromadzenia w sytuacji, gdy to na władzy publicznej ciąży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa.

W konferencji uczestniczyli szefowie Fundacji Helsińskiej, Fundacji Panoptykon i Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich. Przypomnieli o ignorowaniu przez władze ich wcześniejszych apeli, np. listu 167 organizacji z dnia 12 czerwca 2012 r. Wezwali też Senat do niepodpisywania ustawy – głosowanie w Senacie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Patrz też:  http://www.oszustwo.eu/archives/1632

(20.07.2012)

Dodaj komentarz