Menu Zamknij

Fałszywe maile. Nie otwieraj załączników z „e-fakturą”.

Na poważne problemy mogą narazić się osoby, które zdecydują się otworzyć załącznik z maila przysłanego przez oszustów. Metody podrzucania niebezpiecznych wirusów stały się coraz bardziej wyrafinowane i wzbudzające zaufanie.

Oto przykład maila, który zawiera rzekomo fakturę z nadpłatą. W rzeczywistości w środku spakowanego pliku znajduje się plik wykonywalny scr, który instaluje wirusa na naszym komputerze. Może jednak się zdarzyć, że w pliku rar lub zip znajduje się link do strony instalującej nam samoczynnie wirusa komputerowego, lub plik pdf, który jednak nie jest realnym plikiem pdf – jego otwarcie również zagraża nam kradzieżą danych z komputera lub docelowo włamaniem się na nasze konto bankowe.

Pod żadnym pozorem nie należy więc otwierać tego typu plików, nawet jeśli pochodzą od znanej nam firmy. W przypadku, który prezentujemy, mail od razu budzi podejrzenie, ponieważ wygląda dziwnie – nie można zidentyfikować, od kogo otrzymaliśmy „rozliczenie”.
Nawet jednak, jeśli mail wysłany jest wraz z logo firmy – operatora komórkowego lub telewizyjnego, czy dostawcy gazu lub prądu – nie wolno otwierać żadnego załącznika, jeśli wysyłka takiego załącznika nie została wcześniej ustalona z nadawcą. Warto też sprawdzić adres mailowy nadawcy, czy wysłano go ze znanej domeny internetowej. Choć nie decyduje to, niestety, o autentyczności maila – oszuści potrafią też spowodować wyświetlanie się fałszywego adresu nadawcy.

(1.09.2014)

18 komentarzy

 1. Pingback:Fałszywe E Maile Z Fakturami | Fałszywe E-Maile | Arywista 109 개의 자세한 답변

 2. Marius

  A co jeśli wypakowałem archiwum rar, ale nie otworzyłem pliku? Późno, bo późno ale zaczął mi śmierdzieć (otwierałem w pracy gdzie podobne maile są codziennością)
  Też mnie zaraziło? Działam już na tym sprzęcie kilka miesięcy i odpukać, nic się jeszcze nie stało.

 3. aga

  To juz jest kurwa przegiecie, sprawa wyladowala w sadzie, w zalaczniku akt
  oskarzenia przeciwko Panu, haslo: reklamacja

  NIE POZDRAWIAM

  P.Golinski
  Keye.pl i plik do otwarcia Rar z z Paweł Goliński,admin@keye.pl z 28 sierpnia 2015 godzina 11.36 w załączniku plik do otwarcia Rar z jakimś niby aktem oskarżenia

 4. zim

  Podaję nową formę w/w maili z pdf.rar, dostałem ten mail 31.08.2015r.:

  W zwiazku z brakiem kontaktu z Panstwa strony przekazuje akt oskarzenia,
  prosze o zapoznanie sie, haslo: pozew

  Termin rozprawy otrzymacie poczta.

  Pozdrawiam


  Roman Galecki
  Kancelaria Radcow Prawnych
  Korwina 11
  00-050 Warszawa

  w załączniku: sygn_akt_IIIK_8_3.pdf.rar (96,61 kB)

 5. agnieszka

  ja mam tez do zaplaty rzekomo 5600 za zawodnikow dobry zart antywirus zaraz sie zameldowali wyrzucil to dziadostwo

 6. Aurinko

  Dziś dostałam maila o treści: „Czesc, Przesylam fakture. Prosze o zaplate. To jest ulotka opisujaca narzedzia z gabloty wystawienniczej. Pozdrawiam, Erma Albert Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej ” w tytule numer faktury. W załączniku plik w formacie word. Nie otwieram tego i ostrzegam innych. Pozdrawiam

  • Karin

   Dziś dostałam dokładnie takiego samego mail i jeszcze jednego z jakąś zbiorczą fakturą. Oba z załącznikami w formacie doc. Antywirus nie znalazł zagrożenia, ale i tak od razu wyrzuciłam to z kompa.

 7. Małgorzata

  Otrzymałam maile 11.03.2015 i 12.03.2015, jeden od Moniki Wisniewskiej a drugi od Wioletty Podolskiej, oba o tresci:”Witam, w zwiazku z nasza rozmowa telefoniczna przesylam zalegla fakture do oplacenia.Plik zabezpieczony jest haslem. Haslo do pliku to faktura. Pozdrawiam glowna ksiegowa Monika Wisniewska.” W załączniku faktura spakowana z hasłem do otwarcia. Uwaga, zidentyfikowałam ten plik jako wygaszacz, nie wiem co to znaczy ale trzeba uważać. Program antywirusowy nie wykrył zagrożenia (skanowałam plik). Na wszelki wypadek wyrzuciłam to z komputera. Pliku nie otwierałam to nie wiem co tam było.
  Mam już dość takich maili, co z tym robić? Na razie zablokowałam nadawców, ale oni mnożą się jak bakterie.

  • Joanna

   Pani Małgorzato, dostałam dokładnie takiego samego maila dziś ,co Pani. Dokładnie taka sama treść, tylko inny nadawca (Anna Nowak Księgowość). To jest na pewno spam i oszustwo, z nikim nie rozmawiałam,itd. Zastanawiam się tylko,czy po prostu należy tego nie otwierać i zignorować , czy gdzieś to zgłosić? Bo może ci oszuści wysyłają nam jakieś faktury nie chodzi tylko o wirusa, ale o wyłudzanie pieniędzy i to w dłuższej perspektywie czasu???

 8. larra

  Czy to mozna gdzieś zgłaszać???! Ja już mam dość tego typu maili. Dzis otrzymałam dwa od ALINA HAJDUK, w zeszłym tygodniu od innej Pani, W kolejnym jeszcze równiez od firmy transportowej. W końcu mam ochote to zgłosić gdzies !

 9. Janusz

  Dostałem dzisiaj meila niby od firmy transportowej SzerszenTrans z załącznikem spakowanym rar-em i hasłem do archiwum: faktura.

 10. kiedytosieskończy

  Załącznik o nazwie faktura.pdf.rar a w środku zawartość chroniona hasłem, hasło podane w treści maila. Zawartość archiwum rar-a o rozszerzeniu .scr – wirus! A co do nadawcy… ktoś rozsyła te maile w imieniu jednej firmy ubezpieczenioweji. Treść maila: Witam. Tak, zgadza się. Przepraszam za zwłokę. Prosimy o sprawdzenie, czy poprawnie wysłaliśmy zaległą płatność oraz o informację, kiedy zostanie zaksięgowana. W załączniku znajduje się komplet dokumentów, hasło do archiwum to: faktura.

  Pozdrawiam!

Dodaj komentarz