Menu Zamknij

Oszustwo „na komornika”. Uważaj na wirusy lub hakerskie narzędzia w mailu o niezapłaconych należnościach.

Nowy rodzaj oszustwa wymyślili hakerzy rozsyłający niebezpieczne pliki mailem. Aby zachęcić do otwarcia załącznika przesłanego w mailu używa się treści o wyższym niż dotychczas stopniu wiarygodności, celowanym albo terytorialnie, albo wręcz indywidualnie do konkretnego odbiorcy.

Oto mail, jaki otrzymała firma działająca w Warszawie na terenie dzielnicy Mokotòw. Gdyby nie zastanawiający typ pliku wykonywalnego .exe, mało brakowało, by adresat otworzył link z załącznikiem. Ponieważ plik exe przesłany przez nieznanego nadawcę zazwyczaj oznacza kłopoty, odbiorca zignorował maila i przesłał nam jego kopię.

k

W spisie komornikòw nie ma, oczywiście, żadnej Magdaleny Jutrzenki, w domenie maila nie istnieje żadna strona kancelarii komorniczej, a w tekście znajdują się błędy językowe – sama zaś „pani komornik” nazwana jest raz Magdaleną, a raz Martą. Dziwna jest też domena „c0.pl”, zaś w domenie „komornicy.opx.pl” nie istnieje żadna strona komornicza. Mimo to mail wykazuje cechy większego zaangażowania jego autoròw – spreparowano go pod konkretnego odbiorcę, wg miejsca działalności i zamieszkania. Jest to nowość w działaniu hakeròw.

Pliku exe nie otwieraliśmy i nie radzimy robić tego osobom, ktòre otrzymały podobne maile.

21.07.2015

Aktualizacja.

W sieci pojawiły się już wpisy o podobnych pròbach oszustwa:

http://forumprawne.org/windykacja/630559-komornik-maile-rozsyla-od-kiedy.html

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,17064251,Uwazaj_na_maile_od__komornika___To_niebezpieczny_wirus.html

http://feentblog.pl/chamski-wirus-w-mailu/

Dodaj komentarz