Menu Zamknij

Paliwowe oszustwo. Dlaczego litr benzyny nie kosztuje mniej niż 4 zł? Kiedy zamierza interweniować premier i UOKiK?

Cena ropy spadła do niezwykle niskiego poziomu poniżej 40 $ za baryłkę, tymczasem ceny na stacjach paliw praktycznie nie zmieniają się. Jesteśmy świadkami i ofiarami gigantycznego oszustwa.

Gdy cena baryłki wynosiła ok. 130 dolaròw, litr benzyny w Polsce kosztował ok. 5.80 zł., gdy cena baryłki spadła niemal o połowę – do 70 dolaròw, cena paliwa pb 95 na stacjach spadła zaledwie o 20%, do ok. 4.80 zł. za litr.

Obecnie, gdy ropa staniała już ponad trzykrotnie w poròwnaniu do największej notowanej ceny za baryłkę (140 $), koszt benzyny na stacjach ani drgnie, oscylując ok. 4.60-4.80 zł. za litr benzyny 95-oktanowej, choć powinien być znacznie niższy. Kurs dolara wzròsł w tym czasie ok. 20%, jednak mimo to cena benzyny powinna spaść poniżej 4 zł.

Na to skandaliczne zawyżanie cen nie reaguje rząd, nie reaguje też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentòw, ktòry karze przedsiębiorcòw milionowymi karami za bez poròwnania mniejsze przewinienia. Prawdopodobną przyczyną jest katastrofa finansòw państwa – podatki i akcyzy od paliw stanowią pokaźną część budżetu państwa. Tym samym władza państwowa staje się wspòłuczestnikiem i beneficjentem przestępstwa zmowy cenowej. Gdy podobną sytuację opisaliśmy trzy lata temu, do głowy nam nie przyszło, że kryminalizacja władzy osiągnie jeszcze wyższy poziom.

Do akceptacji przez państwo zawyżania cen przez producentòw dochodzi podstawowe oszustwo polegające na tym, że akcyza i podatek paliwowy nie stanowią wartości procentowej, lecz są wartością stałą, wynoszącą ok. 1.40 zł. za litr. Wtòrnym oszustwem jest naliczanie podatku VAT od kwoty z akcyzą i podatkiem paliwowym – płacimy więc wysoki podatek od wysokiego podatku!
Cena ropy nie ma więc żadnego znaczenia i choćby ropa była darmowa, w tym oszukańczym systemie jej cena nigdy nie zejdzie poniżej 2 zł. za litr!!!

Koszty detaliczne paliw przekładają się na koszty transportu i funkcjonowanie całej gospodarki. Oszustwo paliwowe uderza więc w konsumentòw zaròwno bezpośrednio jak i pośrednio, generując wyższe ceny produktòw.

Zapewne to właśnie jest celem skryminalizowanej władzy – wszak od wyższych cen może pobrać ona wyższe podatki, a więc i więcej ukraść. Dobro państwa i gospodarki jest tu nieistotne.

Trzy lata temu właściciel jednej ze stacji paliw, w porozumieniu z rozgłośnią RMF FM, na chwilę obniżył cenę sprzedawanej benzyny do poziomu bez podatkòw i akcyz, wywołując zamieszanie na drodze. Pisaliśmy o tym tutaj.

22.08.2015

Dodaj komentarz