Menu Zamknij

Policja informuje o wzroście oszustw dokonywanych na emerytach. Ostrzeż swoich bliskich.

Wzrosła ilość oszustw dokonywanych na starszych ludziach przy pomocy metody „na wnuczka”. Polega ona na wyłudzaniu pieniędzy przez osobę dzwoniącą do ofiary i podającą się za wnuczka, który nagle potrzebuje pożyczyć większą kwotę pieniędzy. Najczęściej padają błagalne prośby o szybki przelew lub przekazanie pieniędzy „koledze”, który po nie przyjdzie – prośba motywowana jest  wypadkiem, chorobą, nagłą okazją zakupu, itp.

W ubiegłym roku policja zanotowała niemal 62 tysiące takich przestępstw, 0 6 tys. więcej niż w 2010 roku.
Dziwi coraz młodszy wiek ofiar, które trudno posądzać o demencję powodującą nie rozpoznanie, że głos nie należy do „wnuczka”. W końcu nie chodzi o obce osoby, lecz o ludzi bliskich.

Można przypuszczać, że oprócz tego, że ofiary wybierane są bardzo dokładnie, z rozpoznaniem sytuacji (złodzieje wiedzą, że kontakt z „wnuczkiem” jest rzadki, lub starsza osoba ma problemy ze słuchem), istnieje jeszcze dodatkowy czynnik ułatwiający przestępstwo. Może nim być np. wcześniejsze nagranie głosu „wnuczka” i użycie w czasie rozmowy telefonicznej programu zmieniającego głos i upodobniającego go do głosu bliskiej osoby.

Warto więc przestrzec swoich bliskich przed takimi sytuacjami.
Policja uruchomiła specjalny program „Bezpieczny senior”, którego zadaniem jest ostrzeganie przed niebezpieczeństwami czyhającymi na starsze osoby.

Dodaj komentarz