Menu Zamknij

Skandal z budową autostrad narasta. Oszukani wykonawcy są zastraszani, ścigani przez służby państwowe, jeden popełnił samobójstwo.

Dziesiątki firm budujących autostrady znalazły się na skraju bankructwa. Zapowiadają blokadę dróg i inne protesty. W czwartek 10 maja odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury, na której doszło do wstrząsających scen z udziałem oszukanych wykonawców. Nagrania z tych wydarzeń mogli obejrzeć widzowie programu „Bliżej” w TVP Info.
Przedsiębiorcy tracą firmy i majątki osobiste, ponieważ fiskus domaga się zapłaty podatków od nieotrzymanych milionowych kwot. W odpowiedzi na protesty budowlańcy otrzymują telefony z pogróżkami,  zasypani też zostali kontrolami służb państwowych. Rząd umywa ręce, twierdząc, że pieniądze przelał konsorcjom, i nie odpowiada za to, że te nie zapłaciły podwykonawcom. Wszyscy jednak mówią o tym, że od początku przetargi były ustawiane, a konsorcja były tak zwanymi „wydmuszkami”.

Niezależnie od skandalu z oszukaniem firm budowlanych, warto zwrócić uwagę na informację o kuriozalnym, znanym z czasów PRL, przewożeniu robotników z miejsca na miejsce, by tworzyli tło dla ministra Nowaka wypowiadającego się przed kamerami TV. Takie rzeczy pamiętają tylko urodzeni w czasach komunizmu.

Podajemy link do programu ze wspomnianymi nagraniami:

http://www.tvp.pl/vod/audycje/publicystyka/jan-pospieszalski-blizej/wideo/10052012/7112035

Duży fragment programu TVP zamieściła na Youtube:

1 komentarz

Dodaj komentarz