Jutro w sali kongresowej PKiN odbędzie się dawno zapowiadany kongres „Pokrzywdzeni, lecz Niepokonani”, zorganizowany w proteście przeciw prześladowaniom przedsiębiorców przez sitwy, które wpływają na prokuraturę, sądy i organa państwowe.”To zalążek ruchu społecznego, który będzie nagłaśniał niegodziwości władzy i walczył o przywrócenie zasad państwa prawa – mówi Jerzy Książek z Kęt, współzałożyciel stowarzyszenia „Niepokonani”. Organizatorzy podkreślają swoją apolityczność.
Protest przedsiębiorców, w dużej części bohaterów magazynu śledczego Polsatu „Państwo w państwie”, zyskał w ostatnich miesiącach niespodziewane wsparcie artystów.
Stało się to po niesłychanych wydarzeniach związanych z produkcją najnowszego filmu znanego reżysera Ryszarda Bugajskiego: „Układ zamknięty”, opisującego autentyczne wydarzenia związane ze zorganizowaną zemstą urzędników i funkcjonariuszy na przedsiębiorcach, którzy zadarli władzą.
Ryszard Bugajski nie otrzymał wsparcia finansowego Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, gdy ten dowiedział się, jaki jest temat filmu – reżyser poprosił więc o pomoc przedsiębiorców. Wkrótce wszystkie firmy, które wsparły film, zaczęły mieć problem z ogromną ilością wszelakich kontroli – kontrole objęły też producentów filmu!
Film, w którym główne role grają Janusz Gajos i Kazimierz Kaczor, miał wejść na ekrany kin we wrześniu. W powstałej sytuacji brakuje kilkuset tysięcy złotych na jego ukończenie. jednak reżyser zapewnia, że terminy zostaną dotrzymane.
Skutkiem także tych zdarzeń jest zwołany jutro kongres, którego komitet honorowy składa się z następujących osób:
- Grzegorz Markowski – piosenkarz i pierwsza osoba, która udzieliła wsparcia przedsiębiorcom
- Marek Goliszewski – przedsiębiorca, prezes Business Centre Club – honorowego patrona kongresu
- Magdalena Cwenówna-Hanuszkiewicz – aktorka
- dr hab. Robert Gwiazdowski – prezydent Centrum im. Adama Smitha
- Ryszard Bugajski – reżyser
- Andrzej Sadowski – założyciel i wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha
- Emilia Krakowska – aktorka
- Jerzy Zelnik – aktor
- prof. Stanisław Gomułka – główny ekonomista BCC
- Teresa Gałczyńska – aktorka i dziennikarka
- Mirosław Piepka – producent filmowy
- Lidia Stanisławska – piosenkarka
- Wojciech Wysocki – aktor
- Barbara Majewska – aktorka
- Marcin Troński – aktor
- Danuta Stankiewicz – piosenkarka
- Marek Frąckowiak – aktor
- Barbara Dziekan – aktorka
Podajemy tekst odezwy organizatorów, poniżej link do strony kongresu.
KONGRES „Pokrzywdzeni lecz NIEPOKONANI”
Jest to inicjatywa kilkudziesięciu uczestników programu TV POLSAT „Państwo w Państwie”, którzy zjednoczyli się w wysiłku o przywrócenie dobrego imienia, niesłusznie im odebranego, przez instytucje państwa.
Organizatorzy postawili przed sobą dwa zadania:
- Złożenie na ręce Prezydenta, Premiera oraz Ministra Sprawiedliwości, podpisanej przez wszystkich uczestników kongresu, opracowanej listy postulatów. Ich urzeczywistnienie da szansę na uzdrowienie zaniedbanego konstytucyjnego porządku prawnego.
- Konsolidację wszystkich osób, środowisk i organizacji związanych z obroną ludzi pokrzywdzonych przez organy państwa, gdyż uważamy, że tylko razem i zjednoczeni jesteśmy w stanie skutecznie oddziaływać na najwyższe organy państwowe.
Jeżeli spotkałeś się z niegodziwością i bezdusznością funkcjonariuszy państwa reprezentujących jego administrację, urzędy celne, ZUS, aparat skarbowy, prokuraturę i sądy – DOŁĄCZ DO NAS! Tylko razem, zjednoczeni będziemy wystarczająco silni aby się przeciwstawiać skutecznie instytucjonalnej demoralizacji, typowej dla państwa w państwie.
Wstep na kongres jest całkowicie wolny. Dla przyjezdnych przygotowany jest skromny poczęstunek.
DOŁĄCZ DO NAS!
Kongres „Pokrzywdzeni lecz NIEPOKONANI”
PAŁAC KULTURY I NAUKI W WARSZAWIE
31 maja 2012
Program kongresu:
10:30 – otwarcie drzwi do Sali Kongresowej
11:45 – krótkie wystąpienie dot. spraw organizacji kongresu
12:00 – przywitanie przez prowadzącego wszystkich przybyłych gości
12:01 – multimedialna prezentacji „pokrzywdzeni lecz NIEPOKONANI”- prowadzi Małgorzata Cecherz
12:10 – wystąpienie otwierające kongres wygłoszone przez Marcina Kołodziejczyka w imieniu inicjatorów Ruchu Społecznego „NIEPOKONANI”
12:25 – wystąpienie przedstawiciela władzy państwowej
12:30 – wystąpienie Marka Goliszewskiego – prezesa Business Centre Club patrona honorowego kongresu
12:35 – prezentacja trailer’a filmu „Układ Zamknięty”
12:40 – wystąpienie Ryszarda Bugajskiego – reżysera filmu „Układ Zamknięty”
12:45 – wystąpienie Jerzego Jachnika – prezesa Stowarzyszenia Przeciw Bezprawiu z Bielska Białej
12:50 – wystąpienia Ojca Romana Bieleckiego – Dominikanina
12:55 – wystąpienie Andrzeja Sadowskiego – założyciela i wiceprezydenta Centrum im. Adama Smitha
13:00 – Grzegorz Markowski wykonana specjalną wersję piosenki pt. „Niepokonani”
13:05 – krótkie przedstawienie idei „białej rękawiczki” przez Jerzego Książka współtwórcy Ruchu Społecznego NIEPOKONANI
13:07 – zakończenie części oficjalnej kongresu
13:07 – występ muzyczno-taneczny uzdolnionej młodzieży z grupy Hip-Hop Akademia, która chce mieszkać w Polsce, kraju sprawiedliwym a nie szukać szczęścia zagranicą
13:15 – rozpoczęcie moderowanych przez Małgorzatę Cecherz trzech paneli dyskusyjnych z udziałem pokrzywdzonych, specjalistów oraz zaproszonych gości:
- 13:15-13:45 – prawa podmiotowe jednostki w sporze z instytucjami państwa – teoria a rzeczywistość w odniesieniu do zasady, iż to państwo jest własnością obywateli a nie obywatele własnością państwa
13:45-14:00 – występ muzyczny zaproszonego na kongres rapera Sobota
- 14:00-14:30 – bezpieczeństwo prawne przedsiębiorcy w kontekście bezkarności urzędniczej funkcjonariuszy: aparatu skarbowego, urzędów celnych, ZUS i innych instytucji administracji państwowej i samorządowej
14:30-14:40 – krótki występ artystyczny zdolnej młodzieży z grupy Hip-Hop Akademia
- 14:40 – 15:10 – równoważność stron w procesach administracyjnych i karnych – fikcja fasadowych zasad w zderzeniu z rzeczywistością procesową.
15:10 – blok spraw formalnych i organizacyjnych
15:45 – zakończenie kongresu
Jest wielu uczciwych urzędników, ale gdy w urzędzie trafi się menda, zastrasza innych i tworzy mafijną atmosferę. Powołuje się na koneksje i nigdy nie wiadomo, czy są one prawdziwe, czy nie. Ludzie nie chcą stracić pracy w kryzysie. Tak było w urzędzie skarbowym w Warszawie, gdzie podpalił się pracownik – niestety, tam koneksje okazały się być mocne jak cholera.
Trzymam kciuki. Organizatorzy deklarują apolityczność, ale wszystko jest teraz polityczne, bez zgody na górze mafia nie istniałaby długo.