Menu Zamknij

„Układ zamknięty” – film o kryminalizacji służb państwowych, ktòry mògłby być dokumentem.

Po pokonaniu licznych przeszkód powstał wreszcie film Ryszarda Bugajskiego „Układ zamknięty”, oparty na prawdziwej historii
przedsiębiorców zniszczonych przez mafię urzędniczą w Polsce.
Film nie uzyskał wsparcia Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, a liczni przedsiębiorcy, którzy wsparli finansowo produkcję filmu, a także sam reżyser, zaczęli być nękani kontrolami państwowych urzędów.
Mimo tych trudności realizacja filmu doczekała się końca.

Wszyscy znamy historię zniszczenia Optimusa, JTT i innych firm, których właściciele, nie chcąc uczestniczyć w korupcyjnym systemie gospodarczym, lub nie chcąc podzielić się zyskami z mafijną władzą, zostali zaatakowani przy użyciu licznych służb państwowych, wtrąceni do więzienia i pozbawieni swoich firm.
Po latach tylko nieliczni doczekali się sprawiedliwości, choć np. Roman Kluska, założyciel Optimusa i Onetu za wiele miesięcy bezprawnego więzienia otrzymał odszkodowanie… 5 tysięcy złotych.

W filmie grają: Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Przemysław Sadowski, Jarosław Kopaczewski, Robert Olech, Wojciech Żołądkowicz, Maria Mamona, Beata Ścibakówna, Magda Kumorek, Monika Kwiatkowska, Urszula Grabowska, Krzysztof Ogłoza i inni.
Scenariusz napisali Mirosław Piepka i Michał Pruski.

12 stycznia 2013 film otrzymał prestiżową nagrodę Wektora 2012, przyznawaną przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.
Film, który wstrząśnie Polską.

http://www.fronda.pl/a/kontrole-skarbowe-u-rezysera-i-producentow-filmu-o-skarbowce,17938.html

http://www.pb.pl/2963004,18809,skarb-panstwa-ma-zaplacic-mci-blisko-50-mln-zl

http://pwp.pb.pl/2525966,5761,optimus-mial-szanse-byc-globalnym-mocarzem

3 komentarze

    • 59 latek

      tak, warto obejrzeć, chociaż nie ma tam niczego co byś nie czytał w codziennej prasie. tylko końcówka optymistyczna, że młodzi ludzie wyjeżdżają do Dani pracować. po za tym zbrodniczy system okrągłego stołu ma się dobrze. Robią nam wodę z mózgu jakaś afera podsłuchową.

Dodaj komentarz