Menu Zamknij

Samochodowe przekręty na wysokim szczeblu. Jak „współpracują” dealerzy i ubezpieczyciele.

Coraz więcej ludzi z duszą na ramieniu oddaje samochód do warsztatu, bojąc się, że zostanie on wykonany nieuczciwie, a dodatkowo samochód zostanie uszkodzony. Coraz częściej przydarza się, że wkrótce po naprawie samochodu niespodziewanie psuje się w nim kolejny element.

Na rynku motoryzacyjnym pojawiło się jednak też inne, niezwykle groźne zjawisko – de facto przestępcza współpraca firm ubezpieczeniowych z autoryzowanymi warsztatami samochodowymi. Dzielą się one wpływami z nienależnie zawyżonych kosztów napraw.

Kierowca, który doznał stłuczki i dokonuje naprawy korzystając z ubezpieczena (nieistotne jest w tym momencie, czy jest to AC, czy OC i czy jest to ubezpieczenie sprawcy, czy poszkodowanego) ze zdumieniem dowiaduje się, że jego naprawa, którą szacował na kilkaset złotych, kosztuje kilka razy więcej. Ponieważ nie musi płacić z własnej kieszeni, najczęściej pomija tę sprawę wzruszeniem ramion.
Jeden z naszych znajomych, którego samochód został lekko uderzony przez samochód innego kierowcy i  naprawiany był w ramach umowy ubezpieczeniowej OC sprawcy – naprawa objęła wymianę oprawki oświetleniowej i tylnego zderzaka (koszt w warsztacie prywatnym ok. 800 zł) – ze zdumieniem ujrzał wkrótce na fakturze rozliczającej warsztat z ubezpieczycielem kwotę… 4000 złotych!
Innemu naszemu znajomemu, któremu ktoś uszkodził przedni prawy błotnik, naprawę wyceniono (w warsztacie dealera) na 2200 zł. Gdy rozliczył ją korzystając z OC sprawcy, po jakimś czasie przez przypadek ujrzał wewnętrzną fakturę rozliczającą dealera z ubezpieczycielem, która opiewała na… 8000 zł!
Najczęściej klient nie jest nawet zaznajamiany z fakturami krążącymi między ubezpieczycielem, a dealerskim warsztatem.

Nienależne zyski dzielone są przez obie strony – a wszystko wrzucone zostaje w ceny ubezpieczeń.
Ponieważ klient nie skarży się, gdyż sprawa nie dotyczy go bezpośrednio, proceder odbywa się bezkarnie.

Powyższe historie znajdują potwierdzenie w relacji początkującego właściciela warsztatu samochodowego, który powtórzył nam następujący dialog::
Gdy wycenił jedną z napraw na 3 tysiące złotych, przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej zwrócił się do niego:
-Czy upadł Pan na głowę? –
Przestraszony właściciel odrzekł: – Za drogo? Nie mogę taniej.
– Coś Pan. – odrzekł ubezpieczeniowiec – Za tanio! Spisujemy umowę na 8 tysięcy! Chyba ma Pan magiczny słupek?
– Jaki magiczny słupek?
– No, jak to jaki? Gdy uszkodzenia są zbyt małe, walisz Pan samochodem w słupek i robisz nowe wgniecenia. Każdy warsztat ma taki słupek.

Co na to wszystko UOKiK i prokuratura?

Przy tego typu przekrętach jakże nieudolnie wyglądają oszustwa w warsztatach samochodowych opisane przez Gazetę Wyborczą…

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,14228956,Przekrety_mechanikow__Mozna_by_ksiazke_napisac__LISTY.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta

(10.07.2013)

7 komentarzy

 1. Joanna

  Ostrzegałam jak mogłam. Mam nadzieję, ze przynajmnie część osób uniknęła oszustwa. Pluciński zrobił dość przemyślany przekręt, zastanawiam się czy złapią tego oszusta….Wszystkim oszukanym współczuję.

 2. Anonim

  Nie gadaj głupot złodzieju ja zgłosiłem Cię na policję już w Grudniu jak ktoś chce sie czegoś dowiedzieć to zapraszam 503118656

 3. Marcin Pluciński

  Konto jest na moją firmę!!!!!!!

  Rachunek mBiznes konto
  o numerze 45114020040000390274921265 prowadzony w PLN
  na rzecz:
  Pełna nazwa Posiadacza Rachunku: MARCIN PLUCIŃSKI-MAR-POL-BUD
  Adres siedziby Posiadacza Rachunku: UL WINCENTEGO WITOSA 7 67-200 GŁOGÓW
  Adres korespondencyjny Posiadacza Rachunku: ul. RYDYGIERA 59 lok. 2 50-245 WROCŁAW
  REGON: 142363110
  NIP: 6931401431
  reprezentowaną/ym przez:
  Pana / Panią
  1.
  Imię i nazwisko: MARCIN PLUCIŃSKI
  Adres zamieszkania: ul. BOLESŁAWA LIMANOWSKIEGO 51/1 26-612 RADOM
  PESEL: 74112303878
  1. Środki pieniężne przechowywane na Rachunku oprocentowane są według zmiennej stopy procentowej.
  2. Oprocentowanie to w dniu otwarcia Rachunku wynosi w stosunku rocznym: 0%, z kapitalizacją miesięczną.
  3. Informacja o aktualnie obowiązujących stopach procentowych jest podawana w Tabelach stóp procentowych w mBanku w Polsce dla
  firm, dostępnych:
  1) za pośrednictwem strony internetowej Banku;
  2) za pośrednictwem BOK;
  3) w placówkach Banku
  ze wskazaniem dnia, od którego obowiązują.
  Dokument sporządzony elektronicznie. Nie wymaga podpisu i
  stempla.
  1/ Adres dla korespondencji: mBank S.A., Skrytka pocztowa 2108, 90-959 Łódź 2; w przelewach walutowych prosimy podawać następujące
  dane Banku: mBank S.A. (FORMERLY BRE BANK S.A.) RETAIL BANKING Skrytka Pocztowa 2108, 90-959 Łódź 2

 4. joanna

  Witajcie, przestrzegam przed firmą MAR-POL-BUD (www.marpolbud.eu), która podaje, że ma siedzibę (biuro sprzedaży) w Katowicach, ul. Mieleckiego 10/403, NIP 6931401431, REGON 142363110.

  Sprawdziłam z mężem – biuro pod tym adresem ich nie istnieje – jest to WIRTUALNE BIURO. Taką usługę sobie oszuści wykupili. Mają tam tylko usługę odbierania telefonów i korespondencji.

  Jak dzwonicie do nich na niby numer stacjonarny to mają przekierowania automatyczne na komórki – UWAGA NA OSZUSTÓW. Nigdzie ich nie znajdziecie fizycznie. Firma zarejestrowana z siedzibą w Głogowie, gdzie stoi zwykły dom, a człowiek tam mieszkający o niczym nie ma pojęcie – o żadnej działalności w Katowicach.

  NIE DAJCIE SIĘ NABRAĆ. Numer konta podawany na stronie http://www.marpolbud.eu, jest kontem jakiegoś słupa, człowieka, który nic z tą działalnością nie ma wspólnego. Wystawiają na otomoto auta za połowę ceny ze Szwecji. Auta może i gdzieś istnieją, ale to nie są auta prawdziwymi cenami. WYŁUDZACZE ZALICZEK – UWAŻAJCIE!! bo pewnie za jakieś 2 tygodnie znikną!

  • Marcin Pluciński

   Witam . Nazywam się Marcin Pluciński i jestem właścicielem firmy MAR-POL-BUD. Autor wpisu jest zapewne jakimś dewiantem internetowym, nawet nie wiem dokładnie kim albowiem nie ma „śmiałości” ujawnić swoich danych obawiając się odpowiedzialności karnej i cywilnej. Sprawdziłem i pod tym nickiem znalazłem mnóstwo prawicowych wypowiedzi i opinii prawnych najwyraźniej osoby znudzonej i bez pracy. Na żądanie firmy usunięto wpisy z money.pl link :http://www.money.pl/forum/oszustwa-w-internecie-wyludzil-3-miliony-dolarow-za-fikcyjne-auta-t3711961.html i na innych portalach więc dewiant umieścił ten sam tekst na niniejszym portalu.
   Przepraszam zaniepokojonych klientów ale nie wszyscy ludzie są normalni. Z pozdrowieniami
   Marcin Pluciński

   • ONUS

    Na to konto przelałem dnia 10-01-2014 kwotę 20900,00zł tytułem: zaliczka na zakup samochodu PROFORMA FV 2014/01/07/07. Dokumenty oczywiście do wglądu.
    Proszę o zwrot tej kwoty na konto z którego przyszła lub zdeponować na innym koncie. Jeśli Pana konto zostało oczyszczone, proszę o przesłanie numeru konta i danych odbiorcy gdzie środki zostały przelane w kolejnym etapie – będzie to trop dla Policji.
    Proszę także o podanie kontaktu do Pana, abyśmy mogli wyjaśnić tę sprawę.

    Robert Ożański
    602 113 873

Dodaj komentarz