Menu Zamknij

Czy tak trudno mówić prawdę? Ile osób przyszło na marsz w Warszawie?

W Warszawie odbył się marsz w obronie wolności słowa. Wg organizatorów wzięło w nim udział 100 tysięcy osób, wg większości mediów – 20 tysięcy. Jak zwykle, prawda leży pośrodku. Najbliżej niej był TVN24, który podał liczbę 50 tysięcy.

Telewizja Trwam w głównych wiadomościach oszacowała ilość uczestników na 120 tysięcy, Wiadomości TVP i większość innych mediów podały liczbę 20 tysięcy. Najciekawsza jest jednak manipulacja sformułowaniami, stosowana, jak zauważyliśmy, nie pierwszy raz: liczbę 20 tysięcy podaje się jako liczbę uczestników na pół godziny przed rozpoczęciem zdarzenia, po czym już jej nie aktualizuje. Gdyby ktoś miał pretensje, można powiedzieć, że niedoszacowanie wynika właśnie z tego powodu…

Jak było naprawdę, można zobaczyć na stronie TVN24 (4 wideo od góry), oraz na Youtube, na którym pojawiają się liczne relacje.

Jest smutne, że polityczne zależności tak wpływają na medialne przekazy w Polsce. Organizatorów można zrozumieć, że zawyżają liczbę przybyłych ludzi, jednak w demokratycznym kraju, w którym podobno żyjemy, media powinny być obiektywne.

Inną manipulacją wielu mediów było prowadzenie narracji w taki sposób, jak gdyby głównym ważnym wydarzeniem było wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry, tymczasem mówców po mszy i na trasie było wielu, największe wrażenie i aplauz zebranych wywołało wystąpienie reżyser Ewy Stankiewicz,
Ważna była też wcześniejsza homilia biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, wygłoszona w czasie Mszy św. na Placu Trzech Krzyży.

(21.04.2012)

Dodaj komentarz