Menu Zamknij

Dobra recepta on line? Nie daj się oszukać.

W sieci pojawiło się ostatnio wiele stron internetowych oferujących wypisanie recepty – często bez konsultacji lekarskiej, a tylko po wypełnieniu mniej lub bardziej obszernego formularza.

Bez problemu można na nich uzyskać receptę na leki podstawowe lub przeznaczoną na przedłużenie terapii przewlekłej. Nie są – co oczywiste – przepisywane leki psychotropowe, nasenne, czy uzależniające. Wszystkie inne leki są do uzyskania wg decyzji lekarza prowadzącego dany serwis lub zatrudnionego przez takowy.

I w tym ostatnim punkcie pojawił się problem – ogromna ilość osób skarży się, że otrzymuje odmowę na wypisanie recepty, jednak nie otrzymuje zwrotu pieniędzy za usługę, np. w serwisie dobra-recepta.pl lub serwisach bliźniaczych. Ten specyficzny rodzaj wyłudzenia ujęty jest w regulaminie, który automatycznie akceptowany jest przez klienta/pacjenta w chwili dokonywania płatności – prawnie więc opłata „za nic” jest nie do podważenia. Niektóre serwisy internetowe zaznaczają bowiem, że nie zwrócą opłaty za usługę nawet jeśli wnioskowany lek nie znajduje się na liście niewypisywanych, a po prostu lekarz z jakichkolwiek powodów uzna, że brak wskazań do przepisania leku pacjentowi.

Tego typu oszustwo należy do grupy oszustw typu: „czytaj regulamin”. To, że tego typu naciąganie klienta stosują firmy w rodzaju „kup garnki za 3 tysiące”, czy firmy obsługujące niektóre parkingi, znamy od lat. Jednak stosowanie podobnych metod przez ludzi należących do zawodu zaufania publicznego, jakimi są lekarze, budzi poważny niesmak.

Jest to, niestety, kolejny dowód na to, że źle się dzieje w zawodzie medycznym, co opisaliśmy już w artykule: Upadek medycyny. Coraz więcej lekarzy bez podstawowej wiedzy i kwalifikacji etycznych.

 

32 komentarze

 1. user

  Też miałem styczność no i połowiczny kant. Po pierwsze – zacznijcie to zgłaszać – Policja, UOKiK, itd. Bo odnoszę wrażenie, że pół osób tylko napisze komentarze, że oszukani, ale nic więcej nie zrobi. Będą zgłoszenia to będzie się musiał cwaniak zwinąć albo oddać co ukradł. Od samego negatywnego komentarza się to nie stanie… Oszustwo najlepiej na policji, niewłaściwą obsługę w OUKiK. Zawsze jeszcze można pójść w kierunku RODO – bo w formularzu podawaliście swoje dane i skąd wiecie jak zostały one użyte?

 2. Karolina

  Dobra-recepta.pl Uwaga oszuści!!! nadal działają i nadal oszukują, chociaż to pewnie 1 cwaniak. Nawet nikt z imienia i nazwiska się nie podpisuje pod mailami. Nie sądzę żeby tam był jakiś lekarz. Głupio się nabrałam, bo wcześniej korzystałam z innych stron i było ok, recepty były wystawiane. Dziwię się że do tej pory, pomimo wielu zgłoszeń, nikt nie ukrócił działań tego złodzieja

 3. Krystian

  nie otrzymałem recepty- oszuści. na moje pytanie u jakiego lekarza miałem konsultacje kontakt się urwał. tam nie ma żadnego lekarza. oprócz tego wyłudzają dane osobowe

 4. Kidzba

  Oszustwo. Nikt się tam nie przedstawia z nazwiska i po kilku mailach koniec korespondencji. Oczywiście bez wystawienia recepty. Nikt się tam z żadnym lekarzem nie konsultuje. Zgodnie z KRS spółka RECEPTAONLINE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, która jest dysponentem dobra-recepta.pl jest zarejestrowana w Warszawie przy ulicy Chmielnej 2/31 (jakieś mieszkanie). Prezesem jest DOMINIK ŻMUREK, lat 28 i ma 95% udziałów o wartości 4 750 PLN. Czy ktoś zna tego gościa?

 5. Prezes

  Mi odmówili leku na zapalenie uszu, po powiedziałem że prawdopodobnie to zapalenie grzybiczne. Odpisali że to nie leki na grzybice. Choć 2 lata temu dokładnie takie same otrzymałem!
  Oszuści i tyle!

 6. Anonim

  Dobra-recepta, rowniez nie wystawili recepty (lek na grzybice), nie zwrocili pieniedzy, pelna ignorancja, zglosilem jako oszustwo internetowe.

 7. Oszukana

  Mega oszuści. Nie dostałam recepty i nie zwrócili pieniędzy.
  Kompletnie żadnej informacji, chociażby o zaksięgowaniu wpłaty, powód odmowy itd.
  A tak na marginesie: usługa w żadnym stopniu nie została zrealizowana, czy można za to pobrać pieniądze ?!?!

 8. Mjr Minor

  To że zapłacisz i recepty nie masz to pół biedy. Tam prawdopodobnie nie ma żadnych lekarzy, Niech ktoś spróbuje spytać o numer PWZ kogoś, który udziela „konsultacji” online. Bez szans.. I tu może kryć się największe oszustwo tego trefnego portalu

 9. Kolejny naiwny

  Jestem przewlekle chory mieszkam w Niemczech zapomniałem leków przyjeżdżając do Polski zarzadali dokumetacji medycznej która leży u lekarza w Hamburgu więc lipa lecę zderzyć się z polską służbą zdrowia i myślę że po 2 minutach w gabinecie dostanę receptę.Oszustwo i tyle

  • Ktoś 8888

   Oszuści zalecili lek po wysłaniu z ikp ,że takie leki biorę zalecili podobne bo zapytaniu o receptę kontakt urwany

Dodaj komentarz